Rozpoczynając działalność gospodarczą niekiedy mamy problem z wyborem właściwej formy opodatkowania. Ustawodawca daje możliwość wyboru jednej z czterech opcji:

    1. Zasady ogólne(skala podatkowa) – od początku 2009 roku mają zastosowanie dwie stawki podatku PIT, które wynoszą odpowiednio 18%, przy czym ta stawka odnosi się do dochodów nieprzekraczających kwoty 85528 zł i 32% od dochodów powyżej tej kwoty. Przy skali podatkowej występuje kwota, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku. Wybierając tę metodę opodatkowania możesz skorzystać z różnych ulg i odliczeń podatkowych np. ulga na Internet.
    2. Podatek liniowy – opłacasz podatek od uzyskanego dochodu wg jednolitej 19% stawki podatku bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. Nie możesz skorzystać z ulg podatkowych jak i również ta forma opodatkowaniawyklucza możliwość rozliczenia z małżonkiem.
    3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przedsiębiorcy płacą podatek od uzyskanego przychodu. Nie uwzględnia się tutaj kosztów uzyskania przychodu.

W zależności od wykonywanego rodzaju działalności zmienia się również stawka podatku. Począwszy od stawki 3% zarezerwowanej dla prowadzenia działalności handlowej a skończywszy na stawce 20%, którą objęte są przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów.

  1. Karta podatkowa – najprostsza metoda rozliczania z fiskusem. Ten sposób został zarezerwowany dla nielicznej grupy przedsiębiorców zdefiniowany przez ustawodawcę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeważnie z tej opcji podatkowej korzystają drobni kupcy i handlarze.

Podatek zryczałtowany jest dużo prostszy i łatwiejszy niż pozostałe dwie formy. Należy jednak pamiętać, iż ryczałt jest opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy mają znikomy udział kosztów uzyskania przychodu.  Pod uwagę należny wziąść szereg innych czynników takich jak np. uzyskiwanie dochodów z innych źródeł, aby móc lepiej zoptymalizować formę opodatkowania.

Kwestię wyboru formy opodatkowania, powinien rozważyć samodzielnie każdy przedsiębiorca przy pomocy dobrego księgowego, który pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie. My chętnie Ci pomożemy.